MTB CUP 3 - 2019

PREMIERE

echipa organizatorica

MTB CUP 3 - 2019

PROBA DE XCO

2019

MTB CUP race track

primavara 2019

previous arrow
next arrow
Slider

MTB CUP 2019 - Cupa Timișului XCM & XCO

Sâmbătă și duminică 28-29 septembrie 2019 la Barajul Dumbrăvița de la Pădurea Verde se va da startul celei de a 16-a ediții a competiției de ciclism offroad ce și-a început parcursul în anul 1998 din aceeași locație. 

Această întrecere sportivă este dedicată tuturor cicliștilor amatori sau profesionișți indiferent de nivelul lor de pricepere.

Traseul fiind unul foarte divers și animat de un peisaj de poveste ce se întinde în acest an pe parcursul a aproximativ 6.8 kilometrii prin Pădurea Verde pe un traseu dedicat categoriei XCO (x-country olimpic) și XCM (x-country Maraton) traseu de 19.5 km., respectiv 41 km.

Continuăm prin acest concurs, tradiția începută în anul 1998 tot aici la Pădurea Verde prin întreceri amicale între bikeri, întreceri ajunse acum la adevărate demonstrații de forță și pricepere între sportivii profesionișți și cei amatori. 

Anul acesta vei avea ocazia de a-ți bate propriul record stabilit în 2018, sau să stabilești un nou record și să câștigi trofeul de campion al Cupei Cetăților la XCO.

Din nou pregătim un traseu la fel de agresiv și iute, cu o dificultate ridicată, plin de șicane, elemente tehnice, treceri peste apă, poduri artificiale de traversare și subtraversare a traseului, urcări iuți și puternice, linii drepte de full speed dar și single-track-uri tehnice.

50% din încasările realizate din taxele de înscriere vor fi direcționate în "Fondul Pădurea Verde",  fond de investiții non profit realizat special pentru reconstrucția și reamenajarea traseelor de ciclism din Pădurea Verde.

Astfel prin înscrierea dumneavoastră nu numai că faceți sport și mișcare sănătoasă prin participarea la acest eveniment sportiv ci și susțineți menținerea unei zone de agrement pentru toți cei care ar dori să profite de această padure. 

Sâmbătă seară rămânem cu corturile la lumina lunii și a muzicii bune, că să ne reîncărcăm bateriile pentru ziua de Duminică. 

 

Înscrierile la acest concurs se fac online până la dată de 27.09.2019 ora 20.00 în etape după cum urmează:

1. Online :

  • GRATUIT  pentru primii 50 de înscriși  - INCHISE
  • între înscrisul cu numărul 51 și 100 - 30 lei -  INCHISE
  • între 101 și 150 - 50 lei  prin completarea formularului 
  • 151 și  200 - 70 lei  prin completarea formularului
  • TOȚI sportivii până în 18 ani au taxa de participare unică de 30 lei

2. Pentru cei ce nu și-au achitat taxa de înscriere până la ziua concursului, taxa va fii de 90 LEI , achitabila la înscriere, conform programului de eveniment. (copii sub 14 ani - 40 LEI .
Excepție de la această regulă fac sportivii care nu sunt din Timișoara sau localitățile limitrofe. (Nu mai apelăm la bănci pentru achitare de taxe online, din cauza comisioanelor mari :)  ) 

Atenție !

* Înscrierea se face pe baza cărtii de identitate. 
* Participanții minori trebuie să fie însoțiți de un părinte sau părintele să completeze formularul atașat pe site, ori minorii să aibe asupra lor acord scris citeț de părinte sau tutore.
* Taxa de participare se plătește la sediul C. S. GRATZU în intervalul 11-20 de Luni până Vineri începând cu dată de 10 Septembrie și până în dată de 27 Septembrie SAU în ziua de concurs în intervalul orar 09.00 - 10.30 .
* Duminică (în ziua de concurs) după ora 10.30 nu se vor mai efectua înscrieri sau confirmări de participare 
* O categorie se formează dacă sunt mai mult de 4 înscriși la această, dacă în timpul concursului unul sau mai mulți sportivi abandonează după start, categoria NU se va desființa.

 

Premii :

Fondul de premiere este realizat din trofee ce se vor oferi ocupanților locurilor 1.2.3, premii în bani și vouchere precum și în caduri din partea sponsorilor noștri. 

Se vor premia cele 13 categorii de concurs XCM și XCO + trofeul special de campion al Cupei Cetăților la Sport, cel care doboară timpul stabilit anul trecut (2018, timpul de 01:07:11.5904000 in 4 ture de traseu XCO)

 

 

Clasamentul editiei 42 - MTB CUP 2019 - Cupa Timișului XCM & XCO  :

SAMBATA - XCM

 

Nume si Prenume

Orasul de domiciliu

Club

Categorie de concurs XCM

Timp

Loc

1 Adrian Radu Dumbravita   XCM E-bike / Ciclocross 2 ture 1:14:17  
             
1 BURIAC RADU TIMISOARA VELOCITAS XCM Elite 30+ ani 2 ture 1:30:15 1
2 Petrut Iulian Periam   XCM Elite 30+ ani 2 ture 1:31:55 2
3 Frent Andrei Vascau CouMTB Riders XCM Elite 30+ ani 2 ture 1:38:53 3
4 Manolea George     XCM Elite 30+ ani 2 ture 1:38:53 3
5 Mouyrin jean Timisoara Crazy bikers XCM Elite 30+ ani 2 ture 1:50:30 4
6 Crisan Claudiu Timisoara C. S. GRATZU - AlfaPassione XCM Elite 30+ ani 2 ture 1:54:19 5
7 Pavel Andrei Dumbravita WEB22 XCM Elite 30+ ani 2 ture 2:00:35 6
8 Costineanu Glendon Timisoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture 2:02:36 7
9 Dersidan Mircea Oradea   XCM Elite 30+ ani 2 ture 2:10:26 8
10 Cornea Cătălin Timișoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture 2:12:32 9
11 Fornade Petru Nelu Timișoara _ XCM Elite 30+ ani 2 ture 2:16:27 10
12 Bradin George Jud Arad oraș Lipova C. S. GRATZU - Curierii.ro XCM Elite 30+ ani 2 ture DNF  
13 Oprea Sorin     XCM Elite 30+ ani 2 ture DNF  
14 Petrut Iulian Periam   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
15 David Miodrag Timisoara Crazy Bikers Team XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
16 Ghegu Eugen Timisoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
17 Attila Csuvár Békéscsaba Peloton XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
18 Matesan Luigi Satu Mare   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
19 Zoltan Vozar Békés Kikb klub XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
20 Fekete Gabriel Timisoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
21 Grecu Lucian Dumbravita   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
22 Urs Sorin Arad   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
23 Velimirovici Felician Resita   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
24 VALEANU ANDREI Timisoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
25 Mistorica Dragos Timisoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
26 Sorescu Constantin Timisoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
27 Barbu Stefan Aristide Arad Lexus Bike Team XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
28 László Erdős Magyarország Viharsarok XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
29 Laszlo Robert Resita BikeAttack XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
30 MARDARE VLAD Timisoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
31 Krepelka Mirce Timisoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
32 ANTON MIHAI CATALIN BUCURESTI CS GRATZU XCM Elite 30+ ani 2 ture DNF  
33 Marusca Cristian Florin Timisoara Crazy Bikers XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
34 Lorincz Andras Timisoara C. S. GRATZU - Curierii.ro XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
35 Dobrovici Andrei Liviu Timisoara   XCM Elite 30+ ani 2 ture DNS  
             
1 Cojocariu Diana Alexandra Timisoara   XCM Fete open (+18) 1 tura 0:53:23 1
2 Ramona Crisan Timisoara   XCM Fete open (+18) 1 tura 1:00:24 2
3 Coman Oana Timisoara   XCM Fete open (+18) 1 tura 1:00:32 3
4 Anton Maria Bucuresti   XCM Fete open (+18) 1 tura 2:02:31 4
5 Attila Csuvár Békéscsaba Peloton XCM Fete open (+18) 1 tura DNS  
6 Tania Carolina Chisinau Moldova XCM Fete open (+18) 1 tura DNS  
7 Serban Elena Gabriela Timisoara SportNJoy XCM Fete open (+18) 1 tura DNS  
             
1 Costea Horia Timișoara   XCM Juniori 14 – 17 ani (M+F) 1 tura 0:53:51 1
2 Andrei Radu Dumbravita   XCM Juniori 14 – 17 ani (M+F) 1 tura 1:00:06 2
3 Oprea Alex     XCM Juniori 14 – 17 ani (M+F) 1 tura 1:12:15 3
4 Sorescu Sebastian     XCM Juniori 14 – 17 ani (M+F) 1 tura 1:49:24 4
5 Cimpoesu Dan Cristian Timisoara SportNJoy XCM Juniori 14 – 17 ani (M+F) 1 tura DNS  
6 Leonard Chirla Tămașda Clubul Sportiv Gratzu XCM Juniori 14 – 17 ani (M+F) 1 tura DNS  
7 Toma Caius Timisoara C. S. GRATZU - Curierii.ro XCM Juniori 14 – 17 ani (M+F) 1 tura DNS  
             
1 Cornateanu Bogdan Gabriel Campulung Muscel C. S. GRATZU - Curierii.ro XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture 1:30:17 1
2 Stinga Petru Rares Vascau COU Mtb-Riders XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture 1:32:09 2
3 Craciun Raul Oradea C. S. GRATZU - Curierii.ro XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture 1:33:52 3
4 Dragos Bogdan Timisoara   XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture 1:38:52 4
5 Costan Cristian Făgăraş C.S.Gratzu XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture 1:38:53 5
6 Suiugan Paul Oradea   XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture 1:42:03 6
7 Moisil Eugen Timisoara   XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture 1:42:53 7
8 Mihet Sorin     XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture 1:42:53 8
9 Wendel Fidel-Junior Timișoara - XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture 1:44:41 9
10 Ciobanu Dan Cristian Barbatesti   XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
11 Petkes Tibor Arad Cicor XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
12 Iacob Sebastian Timisoara   XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
13 Giurgescu Ilin Cluj Napoca Veloteca XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
14 Imbrea Alexandru Anina   XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
15 Bronț Emil Mihai Oradea   XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
16 Iancu Alexandru Ghiroda C. S. GRATZU - CURIERII.RO XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
17 Rosan Gavril Razvan Timisoara   XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
18 Balas Alin Timisoara Clubul Sportiv GRATZU - CURIERII.RO XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
19 Handro Laurentiu Denis Timișoara   XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
20 Petcu Gabriel-Vladut Bucuresti C.S. GRATZU XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
21 Mihai Mircea Ioan Bucuresti C.S. Gratzu-Curierii.ro XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
22 Giuchici Ionatan Petru Timișoara C. S. GRATZU - Curierii.ro XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  
23 Patriche Mihai Bucuresti C. S. GRATZU - Curierii.ro XCM Seniori 18 – 29 ani 2 ture DNS  

 

 
 

DUMINICA - XCO

 

Copii 9-13 ani

 
 
Race Place Race Number Participant Laps Race Time
Copii 9-13 ani 1 292 David Anderko 0 00:20:21.1664000
   
Copii 9-13 ani 2 235 raul florian Iliescu 0 00:21:40.4132000
   
Copii 9-13 ani 3 236 gabriel buliga 0 00:21:46.4112000
   
Copii 9-13 ani 4 291 Aron Anderko 0 00:22:17.9065000
   
Copii 9-13 ani 5 234 Sebastian Enca 0 00:22:39.3988000
   
Copii 9-13 ani 6 261 voaides david 0 00:23:26.1475000
   
Copii 9-13 ani 7 289 Razvan Patru 0 00:24:51.1467000
   
Copii 9-13 ani 8 246 alexandru Oprea 0 00:25:56.1349000
   
Copii 9-13 ani 9 279 dusan radu 0 00:26:19.9062000
   
Copii 9-13 ani 10 276 rafael bolog 0 00:26:20
   
Copii 9-13 ani 11 241 Alexandra ?ucu 0 00:26:39.6547000
   
Copii 9-13 ani 12 288 Zarek Balasz 0 00:28:00.1481000
   
Copii 9-13 ani 13 295 Carina Crisan 0 00:28:01.3956000
   
Copii 9-13 ani 14 230 rusu david 0 00:38:30.3803000
   
Copii 9-13 ani 15 223 campan petru 0 00:38:50.8769000
   
Copii 9-13 ani 16 222 Markus David 0 00:51:03.8584000
   
Copii 9-13 ani 17 249 Sebastian Mihai Sorescu 0 01:39:21.6330000
   

E-Bike

 
 
Race Place Race Number Participant Laps Race Time
E-Bike 1 285 Mihai Florin Cimpoesu 1 00:59:37.3162000
  Lap 1: 00:30:11.0000 /

Feminin +18 ani Open

 
 
Race Place Race Number Participant Laps Race Time
Feminin +18 ani Open 1 254 Diana Alexandra Cojocariu 2 01:02:14.5671000
  Lap 1: 00:20:08.0000 / Lap 2: 00:21:08.0000 /
Feminin +18 ani Open 2 252 Oana Coman 2 01:12:29.7970000
  Lap 1: 00:23:39.0000 / Lap 2: 00:24:19.0000 /
Feminin +18 ani Open 3 247 Crisan Ramona 2 01:12:45.7920000
  Lap 1: 00:24:14.0000 / Lap 2: 00:24:04.0000 /
Feminin +18 ani Open 4 271 Raluca Marian 2 01:17:25.5370000
  Lap 1: 00:26:08.0000 / Lap 2: 00:26:20.0000 /
Feminin +18 ani Open 5 232 Alexandra Bujor 2 DNF
  Lap 1: 00:30:27.0000 / Lap 2: 00:31:57.0000 /
Feminin +18 ani Open 6 283 Elena Gabriela Serban 1 DNF
  Lap 1: 00:05:40.0000 /

Juniori 14-17 ani

 
 
Race Place Race Number Participant Laps Race Time
Juniori 14-17 ani 1 233 Edward Laki 1 00:38:53.6112000
  Lap 1: 00:19:15.0000 /
Juniori 14-17 ani 2 287 Caius Toma 1 00:39:02.1109000
  Lap 1: 00:19:14.0000 /
Juniori 14-17 ani 3 267 Rares Stefan Urlan 1 00:39:08.1206000
  Lap 1: 00:19:17.0000 /
Juniori 14-17 ani 4 266 raul flore 1 00:41:20.6098000
  Lap 1: 00:20:05.0000 /
Juniori 14-17 ani 5 229 martin david 1 00:41:51.6132000
  Lap 1: 00:21:33.0000 /
Juniori 14-17 ani 6 274 ciocani darius 1 00:47:47.3772000
  Lap 1: 00:22:26.0000 /
Juniori 14-17 ani 7 284 Dan Cristian Cimpoesu 1 00:49:55.6136000
  Lap 1: 00:24:24.0000 /
Juniori 14-17 ani 8 273 radna paul 1 00:50:52.5915000
  Lap 1: 00:24:53.0000 /
Juniori 14-17 ani 9 262 codreanu ianis 1 00:56:51.0798000
  Lap 1: 00:24:39.0000 /

Masculin Elite 30-40 ani

 
 
Race Place Race Number Participant Laps Race Time
Masculin Elite 30-40 ani 1 277 Cristian Burca 3 01:10:37.3007000
  Lap 1: 00:17:26.0000 / Lap 2: 00:17:42.0000 / Lap 3: 00:18:03.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 2 239 Iulian Petrut 3 01:11:15.5516000
  Lap 1: 00:17:30.0000 / Lap 2: 00:17:39.0000 / Lap 3: 00:18:00.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 3 225 Titus Paun 3 01:16:18.7902000
  Lap 1: 00:18:47.0000 / Lap 2: 00:18:50.0000 / Lap 3: 00:19:15.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 4 268 Eugen Ghegu 3 01:20:58.2868000
  Lap 1: 00:20:22.0000 / Lap 2: 00:20:36.0000 / Lap 3: 00:20:06.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 5 255 Andrei Frent 3 01:22:23.2855000
  Lap 1: 00:18:52.0000 / Lap 2: 00:19:17.0000 / Lap 3: 00:19:17.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 6 238 Adrian Andon 3 01:26:41.0227000
  Lap 1: 00:22:36.0000 / Lap 2: 00:21:10.0000 / Lap 3: 00:21:13.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 7 270 Mirel Radu 3 01:31:18.2692000
  Lap 1: 00:22:11.0000 / Lap 2: 00:22:16.0000 / Lap 3: 00:22:59.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 8 224 Constantin Sorescu 3 01:35:12.0005000
  Lap 1: 00:23:09.0000 / Lap 2: 00:24:03.0000 / Lap 3: 00:23:39.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 9 228 sourzac arnaud 3 01:36:42.7453000
  Lap 1: 00:23:54.0000 / Lap 2: 00:24:07.0000 / Lap 3: 00:23:17.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 10 265 Panait Tudor 3 01:38:02.7487000
  Lap 1: 00:24:34.0000 / Lap 2: 00:25:35.0000 / Lap 3: 00:24:17.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 11 248 Petru Nelu Fornade 3 01:43:28.1098000
  Lap 1: 00:25:40.0000 / Lap 2: 00:25:13.0000 / Lap 3: 00:25:42.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 12 281 ADRIAN TURAI 3 01:45:58.3580000
  Lap 1: 00:25:54.0000 / Lap 2: 00:27:05.0000 / Lap 3: 00:26:24.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 13 237 MARIUS CRISTEA 3 01:49:05.6060000
  Lap 1: 00:25:24.0000 / Lap 2: 00:27:34.0000 / Lap 3: 00:27:14.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 14 269 Harald Thierjung 3 01:50:09.8644000
  Lap 1: 00:26:05.0000 / Lap 2: 00:26:21.0000 / Lap 3: 00:28:29.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 15 278 Nicolae Ivanis Cosmin 3 02:09:00.0086000
  Lap 1: 00:30:27.0000 / Lap 2: 00:31:42.0000 / Lap 3: 00:32:30.0000 /
Masculin Elite 30-40 ani 16 231 dan flore 3 ---
  Lap 1: 00:25:30.0000 / Lap 2: 00:25:38.0000 / Lap 3: 00:26:02.0000 /

Masculin Seniori 18-29 ani

 
 
Race Place Race Number Participant Laps Race Time
Masculin Seniori 18-29 ani 1 215 Bogdan Gabriel Cornateanu 3 01:10:44.2962000
  Lap 1: 00:17:32.0000 / Lap 2: 00:17:38.0000 / Lap 3: 00:18:03.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 2 253 Petru Rares Stinga 3 01:12:44.0420000
  Lap 1: 00:17:52.0000 / Lap 2: 00:18:04.0000 / Lap 3: 00:18:07.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 3 243 Bogdan Dragos 3 01:14:01.2945000
  Lap 1: 00:18:02.0000 / Lap 2: 00:18:20.0000 / Lap 3: 00:18:52.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 4 280 Paul Suiugan 3 01:14:12.2941000
  Lap 1: 00:18:03.0000 / Lap 2: 00:18:17.0000 / Lap 3: 00:18:37.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 5 256 Cristian Costan 3 01:14:36.0388000
  Lap 1: 00:17:56.0000 / Lap 2: 00:18:20.0000 / Lap 3: 00:19:30.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 6 257 Raul Craciun 3 01:17:17.7801000
  Lap 1: 00:18:19.0000 / Lap 2: 00:19:27.0000 / Lap 3: 00:19:31.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 7 250 Fidel-Junior Wendel 3 01:21:17.0374000
  Lap 1: 00:18:11.0000 / Lap 2: 00:20:42.0000 / Lap 3: 00:21:07.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 8 240 Jurcone Orlando 3 01:39:34.7507000
  Lap 1: 00:24:37.0000 / Lap 2: 00:23:36.0000 / Lap 3: 00:24:55.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 9 296 NARCIS ADRIAN CERENCIUCHIN 3 01:41:14.2401000
  Lap 1: 00:23:34.0000 / Lap 2: 00:25:39.0000 / Lap 3: 00:25:47.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 10 300 Attila Zsolt Erdei 3 01:56:37.3736000
  Lap 1: 00:26:44.0000 / Lap 2: 00:30:10.0000 / Lap 3: 00:29:46.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 11 263 Marius IONUT Sandoi 3 DNF
  Lap 1: 00:21:04.0000 / Lap 2: 00:29:09.0000 / Lap 3: 00:06:09.0000 /
Masculin Seniori 18-29 ani 12 282 emanuel Costea 1 DNF
  Lap 1: 00:32:07.0000 /

Masters +41 ani

 
 
Race Place Race Number Participant Laps Race Time
Masters +41 ani 1 297 Gheorghe Alin Busui 2 01:01:00.0699000
  Lap 1: 00:19:43.0000 / Lap 2: 00:20:47.0000 /
Masters +41 ani 2 242 jean Mouyrin 2 01:02:15.3212000
  Lap 1: 00:20:31.0000 / Lap 2: 00:20:36.0000 /
Masters +41 ani 3 264 Simionescu Sandu 2 01:04:32.8167000
  Lap 1: 00:20:52.0000 / Lap 2: 00:21:56.0000 /
Masters +41 ani 4 294 Claudiu Crisan 2 01:06:47.0525000
  Lap 1: 00:21:57.0000 / Lap 2: 00:22:28.0000 /
Masters +41 ani 5 293 Tiberiu Horvath 2 01:09:35.5475000
  Lap 1: 00:22:47.0000 / Lap 2: 00:23:17.0000 /
Masters +41 ani 6 286 Robert Petkes 2 01:12:07.7925000
  Lap 1: 00:24:02.0000 / Lap 2: 00:24:01.0000 /
Masters +41 ani 7 298 Lucian Grecu 2 01:12:25.7972000
  Lap 1: 00:23:47.0000 / Lap 2: 00:24:26.0000 /
Masters +41 ani 8 226 Florin Mihailescu 2 01:15:53.0297000
  Lap 1: 00:23:45.0000 / Lap 2: 00:26:15.0000 /
Masters +41 ani 9 272 slugan liviu 2 01:16:56.5251000
  Lap 1: 00:25:01.0000 / Lap 2: 00:26:46.0000 /
Masters +41 ani 10 290 artur wibiral 2 01:24:14.7728000
  Lap 1: 00:26:24.0000 / Lap 2: 00:28:06.0000 /
Masters +41 ani 11 299 boss hademar-gunthard 2 DNF
  Lap 1: 00:21:31.0000 / Lap 2: 00:22:18.0000 /
Masters +41 ani 12 245 sorin Oprea 2 DNF
  Lap 1: 00:26:12.0000 / Lap 2: 00:28:55.0000 /
 

CALENDARUL EVENIMENTULUI SPORTIV ESTE URMATORUL :

Perioada 1 Februarie - 27 Septembrie ora 20.00 Inscrieri ONLINE

Sambata 28 Septembrie, ziua concursului de XCM - Maraton :

Ora 07.00 Inchidere completa a accesului auto in zona de concurs
Ora 09 Amenajare si organizare punct de inscriere participanti
Ora 09-10.30 Inscrieri si ridicarea pachetelor de START
Ora 11 Start (aliniere pe categorii)
11.00 plecare Seniori, Elite, Ebike, Fete si Juniori
Ora 15 Fasole cu colan la ceaun
Ora 16 - 16.30 Premiere, Outoor party pana seara tarziu, campare la cort pentru doritori
Ora  21 NIGHT RACE in Padurea Verde (la lumina lanternelor proprii) - AMICAL !  PROIECT 2020
 

Duminica 29 Septembrie, ziua concursului de XCO - cross country si concursul pentru copii:

Ora 07.00 Inchidere completa a accesului auto in zona de concurs
Ora 09 Amenajare si organizare punct de inscriere participanti
Ora 09-10.30 Inscrieri si ridicarea pachetelor de START
Ora 11 Start
11.00 plecare Seniori, Elite, Masters, Fete, Ebike
11.10 plecare Juniori si Copii
Ora 14.00-15.00 Start X-TRA kids 2,4km (startul se da imediat dupa sosirea ultimului concurent de la celelalte categorii) 
Ora 15 Gulas la Ceaun
Ora 16 - 16.30 Premiere
 

Sambata 28 Septembrie, la XCM traseul de concurs are :

1. O lungime de 19.5 km. / tura, un timp mediu de parcurgere de 60 minute, in functie de categoria de concurs la care sunteti inscris veti avea de facut 1 sau 2 ture;
2. Este arbitrat de arbitrii pozitionati strategic, ei avand camere foto si video ce vor filma cursa incontinuu;
3. Tot traseul va fii marcat cu banda delimitatoare, sageti de directionare specifice sau semne de atentionare in zonele cu risc care necesita precautie sporita;
4. Tot traseul este practicabil cu orice fel de bicicleta, indiferent de nivelul de experienta, potecile din Padurea Verde fiind din pamant batut, dar noi recomandam folosirea bicicletelor MTB, iar in localitatea Giarmata Vii, aveti atentie sporita la autovehicule, intrucat traficul auto NU ESTE INCHIS;
5. Traseul va fii deschis antrenamentelor in pedrioada 26-29 Septembrie;

 

Duminca 29 Septembrie, la XCO traseul de concurs are :

1. O lungime de 6.9 km. / tura , un timp mediu de parcurgere de 20 minute, in functie de categoria de concurs la care sunteti inscris veti avea de facut 1 sau mai multe ture;
2. Este arbitrat de arbitrii pozitionati strategic, ei avand camere foto si video ce vor filma cursa incontinuu;
3. Tot traseul va fii marcat complet cu banda delimitatoare, sageti de directionare specifice sau semne de atentionare in zonele cu risc care necesita precautie sporita;
4. Tot traseul este practicabil cu orice fel de bicicleta, indiferent de nivelul de experienta, potecile din Padurea Verde fiind din pamant batut, dar noi recomandam folosirea bicicletelor MTB;
5. Traseul va fii deschis antrenamentelor in pedrioada 26-29 Septembrie;
6. Timpul de concurs va fii intre 1:30 si 1:45 minute

     

 

Cum va fii vremea ? - informatii live 

TIMIȘOARA Prognoza pentru MTB CUP 3 - CUPA TIMISULUI

 

Cum ajungeti ?

 

 
 
Ce bicicleta aveti nevoie si cum sunt marcate traseele ?
Puteti folosi cu incredere orice tip de bicicleta ce este pregatita pentru drumuri de pamant, pietris si asfalt.
Traseele de concurs sunt marcate cu banda alb-rosie, sageti orange pe jos, buline orange pe trunchiurile copacilor sau stalpi de beton, iar pentru arbitraj si directionare avem pozitionati arbitrii ce va vor sprijini.  
 
 
Localizare GPS zona de Start si Inscrieri  45.805090, 21.264981
 
 
Achitarea taxei de inscriere

- Taxa de participare se plateste la sediul C. S. GRATZU (STRADA LIVIU GABOR NR 4 ) in intervalul 11-20 de Luni pana Vineri incepand cu data de 10 Septembrie si pana in data de 27 Septembrie SAU in ziua de concurs in intervalul orar 09.00 - 10.30 Exceptie de la aceasta regula fac sportivii care nu sunt din Timisoara sau localitatile limitrofe.  (Nu mai apelam la banci pentru achitare de taxe online, din cauza comisioanelor mari :)  ) 

- Sambata si Duminica (in ziua de concurs) dupa ora 10.30 nu se vor mai efectua inscrieri sau confirmari de participare.

- Pentru cei ce nu si-au achitat taxa de inscriere pana la ziua concursului, taxa va fii de 90 LEI, achitabila la inscriere, conform programului de eveniment. (copii sub 14 ani - 40 LEI ).
 
 

Despre CUPA CETATILOR la Sport

Acest eveniment sportiv a inceput undeva in toamna anului 1998 printr-o intrecere amicala intre 4-5 biciclisti prin Padurea Verde, intr-o dupamiaza rece si namoloasa.

Pe atunci MTB-urile nu erau atata de des intalnite in oras si in trupa ce o aveam pe atunci, am decis sa punem fiecare cati bani aveam la noi si sa premiem astfel castigatorul. Pe atunci ne-am aliniat la start : Bolog Gratian, Florescu Mircea, Carol Varga, Mircea, Sanda si Peti Nemeth. Chiar nu mai tin minte cine a fost castigatorul, dar ce stiu este clar, ca si anul acesta cineva a tinut acea flacara aprinsa si iata ca dupa atatia ani acea intrecere a ramas vie, acum sub o alta forma cu mai multi participanti si cu mai mult entuziasm si fericire. 

Această întrecere sportivă este dedicată tuturor cicliștilor amatori sau profesionișți indiferent de nivelul lor de pricepere.

Trasele din Padurea Verde fiind unul foarte diverse și animate de un peisaj de poveste ce se întinde pe suprafata a cateva zeci de Hectare de cond forestier de recreere si de vanatoare

Ne dorim ca prin organizarea acestui concurs sa pregătim un traseu la fel de agresiv și iute, cu o dificultate ridicată, plin de șicane, elemente tehnice, treceri peste apă, poduri artificiale de traversare și subtraversare a traseului, urcări iuți și puternice, linii drepte de full speed dar și single-track-uri tehnice.
 

50% din încasările realizate din taxele de înscriere vor fi direcționate în "Fondul Pădurea Verde",  fond de investiții non profit realizat special pentru reconstrucția și reamenajarea traseelor de ciclism din Pădurea Verde.

Astfel prin înscrierea dumneavoastră nu numai că faceți sport și mișcare sănătoasă prin participarea la acest eveniment sportiv ci și susțineți menținerea unei zone de agrement pentru toți cei care ar dori să profite de această padure. 

Aici se regaseste un link cu pozele din primele 1-3 (2000-2003) editii ce le-am organziat modest, dupa puterile noastre, fara sprijin financiar, doar prin puteri proprii a organziatorilor.  2000-2003 Baza activitatilor CUPA CETATILOR

 

Despre PADUREA VERDE

Pădurea Verde se întinde pe 700 de hectare în apropierea Timişoarei şi are un important rol ecologic şi de recreere, fiind un spaţiu ideal pentru petrecerea timpului liber în natură, plimbări, jogging, mers cu bicicleta sau picnic.

Pădurea Verde de astăzi este o mică parte rămasă dintr-un imens codru secular care se întindea din nordul Timişoarei până spre Arad. De-a lungul istoriei pădurea a fost loc de adăpost şi sursă de hrană pentru localnici. Se pare că zona a fost populată din Antichitate, drept dovadă stau urmele unui mormânt sarmatic al unei femei, găsit în urma săpăturilor arhelogice din pădure.Se spune că Gheorghe Doja și cetele de ţărani s-au apropiat de oraş înaintând ascunşi prin Pădurea Verde în timpul răscoalei ţărăneşti din 1514. În 1949, la marginea pădurii au fost executaţi prin împuşcare partizani ai rezistenţei anticomuniste şi aruncaţi într-o groapă comună. Pe locul acelei gropi a fost înălţat un monument comemorativ, o cruce ridicată pe o movilă de pământ.

Pădurea Verde, astăzi

Având în vedere că ne găsim în plină câmpie, existenţa unei păduri de o asemenea mărime în apropierea oraşului este un mare avantaj. Are atât un rol ecologic, de echilibrare climaterică a zonei, cât şi de recreere.

Specia de arbori predominantă în pădure este stejarul, urmată de arţar, ulm, paltin, corn, mulţi dintre arbori având o vechime de peste 100 de ani. Din anii 1970, 

aici nu s-a mai permis tăierea copacilor, astfel încât pădurea a crescut şi s-a îndesit. La o plimbare prin pădure se pot vedea şi animale sălbatice: căprioare, iepuri, veveriţe, precum şi numeroase păsări.

Pădurea Verde este străbătută de poteci ideale pentru plimbări pe jos sau jogging. Vizitatorii pot veni aici şi pentru un picnic sau pentru pescuit în lacul Dumbrăviţa din vecinătatea pădurii. Primăvara, când pădurea înverzeşte, este un loc minunat pentru a culege leurdă, urzici sau ciuperci, iar vara pădurea se umple de mirosul tufelor de soc.

În 2009 au fost marcate de catre Clubul Sporitv GRATZU prin pădure patru trasee de bicicletă pe potecile deja existente, însumând 14 kilometri. Traseele sunt denumite prin culori: traseul verde, traseul roşu, traseul portocaliu şi traseul albastru şi traversează pădurea legând punctele sale limitrofe: Calea Lipovei, Muzeul Satului, lacul Dumbrăviţa şi satul Giarmata Vii. În weekend sau chiar în după-amiezele din timpul săptămânii, după lucru, veţi întâlni aici numeroşi biciclişti de toate vârstele.

La Pădurea Verde se desfăşoară ocazional şi party-uri în aer liber, concursuri de orientare pentru copii şi curse nocturne cu bicicleta.

Împrejurimi

În imediata apropiere a Pădurii Verzi se află Muzeul Satului, unde putem descopri case tradiţionale din Banat sau se poate participa la numeroasele evenimente care se desfăşoară aici: târguri de produse tradiţionale, spectacole folclorice, expoziţii canine, precum şi binecunoscutul festival Plai.

La marginea Pădurii Verzi se găseşte şi Grădina zoolgică unde putem admira specii autohtone de animale sălbatice, dar şi animale domestice, acesta fiind un loc preferat de copii.

La marginea pădurii dinspre Dumbrăviţa se găseşte un lac de acumulare unde se poate practica pescuitul.

Pădurea Verde este un adevărat plămân verde al Timişoarei şi un spaţiu ideal pentru recreere.

 

Sponsorii :

                           

Partenerii nostrii sunt : 

                     

Hits: 2133

Parteneri de-a lungul timpului

Sponsorii :

                           

Partenerii nostrii sunt : 

                                         

 

 

 

 

 

 
Articles View Hits
78724
TOP